Aktivitet

Friluftshelg i Finnskogen 17.-19.oktober – samarbeid mellom NAMK og NP

En vinterlig helg i hjertet av Finnskogen bød på samhold, hundeglede og friluftsliv på sitt beste. Da Norsk Alaskan Malamute Klubb og Norsk Polarhundklubb slo seg sammen om å arrangere friluftshelg ved Breifløyta i Kynndalen, møtte både folk og hunder kulde, nordlys og ekte turglede.

Foto: Thomas Arnestad

Samarbeid på tvers av klubber

Nest siste helgen i oktober ble det arrangert frilufthelg på leirplass Breifløyta i Kynndalen, hjertet av Finnskogen. Dette er en fantastisk og fin leirplass tilrettelagt av “Opplev Kynna” med grillplass, benker og utedo.

Arrangementet var et samarbeid mellom distriktkontakt fra Norsk Alaskan Malamute Klubb (NAMK) og lokalkontakt fra Norsk Polarhundklubb (NP). Vi ønsket å lage en trivelig friluftshelg hvor man kunne sove ute, gå turer, kjøre hund og ta kløvtester for både NAMK og NP. Det går faktisk kjempefint å arrangere ting sammen på tvers av klubber.

Helgen startet med nysnø, sol og forventningsfulle mennesker og hunder. Det ble selvsagt kaldere enn meldt, noe som er helt vanlig “her på skogen” som vi sier.


Friluftsliv med hund
Foto: Hilde Langdahl
Foto: Thomas Arnestad
Friluftsliv for alle aldersgrupper
Foto: Thomas Arnestad
Oppstalling
Foto: Beate Hjertnes

Kulde, bål og kameratskap

Allerede fredag kveld gikk de første avgårde for å ta kløvmerke i bronse. Hodelyktene var trygt på hodet, og svært kvikke hunder var klare med kløv på ryggen. Her gikk både siberian husky, alaskan malamute og samojed. Tilbake kom de like kvikke og det var tid for bålkos, mat og skravling før vi alle krabbet ned i soveposen.

Natten ble overraskende kjølig med nesten -10 grader. De aller fleste menneskene synes at natten hadde vært litt i overkant kald, mens hundene hadde storkost seg. Er ikke polarhund for ingenting. Det er utrolig hvor mye et godt bål og noen kaffekopper hjelper på humøret, og vips så var folket klare for å gå kløvtester igjen, og to spann skulle ut å kjøre. De som kun skulle være med på dagstur gjorde sitt inntog.


Lørdag med sol, snø og sterke hunder

Blant kløvhundene fant vi alaskan malamute, samojed og grønlandshund. Et stort kobbel som skulle gå både en og to mil denne dagen. I spannene var det samojeder, yakutian laika og alaska husky. Temperaturen i luften steg litt og solen tittet også frem denne herlige lørdagen.

Det ble matet godt på bålet både sent og tidlig for å lage mat og tine vann. Det er noe helt eget med å kjenne varmen fra et bål. Det gikk ganske mange sekker med ved denne helga, det skal være sikkert.

De tobente kom omsider tilbake med sine kløvhunder, og noen kunne meddele at det var tøffere å gå i flate Finnskogen enn de hadde regnet med. Hundene tok dette på strak labb.

Lørdag kveld fikk også et fantastisk show på himmelen! Å sitte ved bålgropa sammen med gode mennesker og dele hundehistorier mens nordlyset danset over oss var rett og slett magisk!


Søndag i godt driv

Vakkert i Finnskogen
Foto: Terje Njaastad
Foto: Terje Njaastad

Søndag morgen våknet alle til like lave temperaturer som forrige morgen, men denne natta hadde folket tatt sine forholdsregler og alle hadde hatt en mye bedre natt.

En god porsjon kaffe måtte i kroppen før nye kilometer skulle i beina på både to og firbeinte. Denne dagen var det bare malamuter som skulle ut med kløv, og to hundespann ble slått sammen til ett. Det ble også gåturer uten kløv samt en grønlandshund på tur med sparkesykkel.

Søndagen bar også preg av gode samtaler, masse inntrykk, enda mer bålfyring og nedpakking av leir.


Flott deltakelse og imponerende resultater

Vi kan oppsummere med å si at det deltok 25 personer på arrangementet i løpet av helgen, hvor yngste kun var 5 mnd.

34 hunder, deriblant 8 valper. Det var alaskan malamute, siberian husky, grønlandshund, yakutian laika, samojed og alaska husky.

For Norsk Polarhundklubb ble det tatt 8 bronse, 1 sølv og 2 gullmerker.

For Norsk Alaskan Malamute klubb ble det tatt 2 sølv og 1 gullmerke.

Applaus til dere alle!


Kløving i Finnskogen
Foto: Håvard Aksnes
Rundt bålet
Foto: Håvard Aksnes
Kløvtest
Foto: Håvard Aksnes
Leirplass
Foto: Håvard Aksnes

Takk for ei uforglemmelig helg

Vi som arrangerte er så takknemlig for alle som deltok. Alle som tok seg tid til å bli med på dette og som kom med sitt gode humør og sine erfaringer. Noen hadde i tillegg svært lang reisevei.

Det var utrolig fint å kunne gjøre dette på tvers av klubber, og vi kommer til å gjenta samarbeidet igjen. Vi er jo alle like glade i våre polare hunder!

Tusen takk til dere alle!

Med vennlig hilsen Håvard og Mariann


Stor takk til våre sponsorer: